moka

Skvělou kávu výrazné chuti si můžete uvařit i doma a to bez drahého kávovaru. Pomocníkem vám bude jednoduchá, ale praktická moka konvička, kterou můžete najít i pod názvy jako macchinetta, Italian coffee pot, perkolátor, kafetiera nebo koťogó. Příprava v tomto malém přístroji je velmi jednoduchá a odměnou vám bude silná káva, která se svou chutí a síle blíží k espressu. 

Historie

Možná, že historie moka konvice není tolik pestrá, jako je tomu třeba u french pressu, ale i tak stojí rozhodně za zmínku. Za vznikem tohoto přístroje stojí Alfonso Bialetti, italský konstruktér, inženýr a odborník na průmyslové zpracování hliníku. Po té co se vrátil z cest do Itálie, otevřel si továrnu na kovové nádobí. Neustále však toužil zkonstruovat kávovar, který by tolik oblíbené kavárenské espresso zvládl vyrobit i v běžných domácnostech. Vnuknutí mu přinesly místní prádelny, které fungovaly na principu nádob s vroucí vodou, do nichž byla parou potrubním systémem vytlačována mýdlová pěna. Upravený princip Bialettimu dobře posloužil při prvním modelu moka konvice. Konvička na domácím trhu slavila úspěchy a před válkou Bialetti prodal na 10 000 kusů za rok. Obliba přístroje se postupně rozšířila do celé Evropy a jeho syn Renato výrobu navýšil po roce 1945 až na 1 000 kusů denně. V padesátých letech už to bylo na 18 000 moka konviček denně. Největším producentem tohoto přístroje je Bialetti dodnes a najdete jej téměř v 90% italských domácností. Získala si i své místo v Guinnesově knize rekordů.

Zajímavost

Víte, proč Bialetti použil pro výrobu svého mini kávovaru právě hliník? Tehdy byl hliník prohlášen Mussolinim za italský „národní kov“. Tím donutil Italy využít vlastní zásoby bauxitu, ze kterého se hliník získává.

Nejste si jisti správnou přípravou? Pojďme si ji projít krok za krokem:

  1. Tak jako u každého přístroje, i zde platí, že čím čerstvější káva, tím lepší chuť. S kávou namletou ze supermarketu nikdy nedocílíte takového výsledku. Pokud nevlastníte mlýnek, můžete si ji nechat namlet, ale nezapomeňte zmínit, pro jaký přístroj ji potřebujete. Namelte ji na jemnější hrubost, přibližně to odpovídá hrubosti písku. 
  2. Do spodní části moka konvice nalijte vodu, maximálně pod pojistný ventil. Voda by měla být ideálně filtrovaná. Můžete zkusit experiment s teplotou vody a porovnat, kdy vám káva chutnala víc. Experti tvrdí, že studená voda oproti teplé, propůjčí kávě plnější tělo, ale někteří zase namítají, že chuť kávy je díky delšímu ohřevu připálenější. 
  3. Připravenou kávu nasypte do filtru, který je středím dílem konvice, a zarovnejte ji. Přibližně na 3 šálky kávy spotřebujete 15 g kávy a 160 ml vody. S filtrem stačí poklepat, káva si sedne sama. Nikdy ji nestlačujte.
  4. Horní díl konvičky nasaďte a pevně zašroubujte. Je důležité, aby na kraji filtru nebyla žádná nečistota, mohla by bránit těsnosti.
  5. Konvici umístěte na sporák a pomalu zahřívejte. Ideální je střední výkon či mírný oheň, pokud máte plynový sporák. Nedojde tak k rychlé extrakci. Za chvíli začne voda přes filtr probublávat do horní nádobky. Včas zdroj tepla vypěňte, aby nedošlo k přepálení kávy. Ve spodní části by mělo vždy zůstat trochu vody. Časem se to naučíte odhadnout a včas konvičku odstavit. 
  6. Nyní si už můžete kávu vychutnat. Vše trvá přibližně 5 minut, záleží na typu sporáku.
  7. O svou konvici se řádně starejte. Až vystydne, stačí rozšroubovat, umýt vodou a vysušit. Nepoužívejte saponát, protože spolu s hliníkem způsobuje změnu chutě kávy i vůně. Nikdy nemyjte v myčce nádobí.

Výběr moka konvičky

Rozhodujete-li se pro nákup moka konvičky, přinášíme pár rad na závěr. Na počátku se moka konvice vyráběly pouze z hliníku, který má výhodu v tom, že skvěle vede teplo. Vnitřek se za nějaký čas potáhne patinou s příjemným kávovým aroma. Nebojte se vlivu na lidské zdraví, v současné době jde o potravinářský hliník, který je jiný než kdysi. Další výhodou je, že hliníkovou konvičku můžete požít na různé druhy sporáku (plyn, varná deska, sklokeramická deska). Na indukci však musíte zakoupit nerezový typ. Buď můžete vybírat z celonerezových či kombinovaných, které mají vršek z hliníku nebo keramiky.

03Leden
2020

Náš newsletter

Čerstvá zrnka informací

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s naším zpracováním vašich osobních údajů.

0