French press

Než si připravíme lahodnou kávu z french pressu, měli bychom si o tomto přístroji něco říct. Můžeme jej nalézt i pod názvy jako cafetière, сafetière à piston, press pot, coffee press a coffee plunger. Tento malý pomocník na přípravu výborné kávy má za sebou poměrně pestrou historii, která sahá až do 19. století a v zahraničí se běžně používá profesionály pro přípravu i těch nekvalitnějších výběrových káv. 

Pohádka o french pressu

Mnohé prameny uvádějí pohádkový příběh, jak se zrodil nápad na tento přístroj. Jestli je to pravda alespoň z části, je na posouzení každého z nás. V kouzelné krajině Provence žil v 19. století postarší muž, který se rád odpoledne procházel po místních kopcích a připravoval si s sebou kávu tehdy tradičním způsobem. Namletá zrna zalil horkou vodou v konvici. Jenže jednoho dne na kávu zapomněl a byl nucen do horké vody kávu přidat až pak. Zjistil, že se mu na vrchu utvořila silná krusta a nevěděl co s ní. Tehdy zasáhl osud. Šel okolo cizinec, který pocházel z Itálie a náhodou měl u sebe různá železná sítka. Francouz si jedno sítko vzal, vzniklý lógr stlačil až na dno nádoby, čistou kávu si nalil do hrníčku a výsledku se nemohl nabažit. 

Bohatá historie 

Nyní již k doloženým faktům. Ačkoli název svádí, k myšlence, že první oficiální patent french pressu pochází z Francie, není tomu tak. Stojí za ním italský designér Attilio Calimani, který jej roku 1929 zkonstruoval v Miláně. Přístroj měl kovové tělo i sítko. Až o čtyři roky později však slavil komerční úspěch. Jeho krajan Faliero Bondanini uvedl přístroj pod značkou Melinor na milánském mezinárodním veletrhu a okamžitě slavil úspěch. Bondanini neustával ve vývoji ve společnosti Martin S.A., která sídlila v Normandii a pod jednoduchým názvem Cofee Maker jej vyráběl již z moderního borosilikátového varného skla a nerezové filtry nahradil plastovými. Od 60. let se french press značky Melinor stal součástí téměř každé domácnosti i restaurace po celém světě. V následujících letech však vznikla konkurenční dánsko-švýcarská značka Bodum. 70. léta se nesla v duchu barevné extravagance rozličných velikostí. Tyto pestré kávovary slavily u zákazníků veliké úspěchy a do celého světa jich bylo prodáno kolem 50 milionů. Svou pozici si značka upevnila roku 1982 koupí společnosti Martin S.A, původního výrobce Melinoru a největším producentem je Bodum do dnes.

Mezi další významné výrobce patří britské značky La Cafetiére, Kitchen Craft či Premier Housewares.

Příprava ve french pressu není nijak složitá a za chvíli si jistě správný postup velmi rychle osvojíte. Tato malá konvička má několik výhod. Nízkou pořizovací hodnotu, snadno se čistí, jednoduše ovládá a díky své velikosti se vejde do každé kuchyně. Někomu však může vadit občasná sedlina na dně šálku. 

Jak správně postupovat při přípravě kávy?

  1. Uvařte dostatečné množství vody pro přípravu kávy i pro zahřátí samotného french pressu. 
  2. Káva by měla být vždy čerstvě a hrubě namleta. Namletá zrníčka by měla mít velikost krystalového cukru. Právě hrubší namletí umožnuje delší a stabilnější extrakci kávy, která má vliv na vyváženost všech jejích chutí. Pokud máte přístroj o objemu 250 ml, bude vám stačit 15 až 17 g kávy. Z počátku si množství pečlivě odvažte, později to budete mít již v oku. 
  3. Vodu ze zahřátého french pressu vylijte, do konvice nasypejte namletou kávu a zalijte odstátou vodou, která nesmí být horká a její ideální teplota se pohybuje kolem 93°C.
  4. Kávu ve vodě řádně promíchejte a přiklopte víčkem, aby teplo neunikalo ven. 
  5. Správná extrakce je důležitá pro výslednou chuť kávy, příliš dlouhá doba louhování by měla za následek hořký nápoj bez chuti. Správná extrakce by měla trvat 3 až 4 minuty. Po uplynutí stanoveného času začněte pomalu stlačovat píst dolů, čímž oddělíte kávovou sedlinu od nápoje.
  6. Jakmile píst stlačíte až dolů, kávu ihned podávejte. Můžete si předehřát šálky, tak si vychutnáte teplou kávu mnohem déle. 

Krátké shrnutí a rady na závěr: 

Káva z french pressu je velmi dobrá, ale musíte si dát pozor na 3 věci

1) správné namletí kávy, tedy hrubé namletí

2) ideální teplotu vody, kterou docílíte jednoduše po varu krátkým odstátím přibližně 1 minutu

3) hlavně na dobu extrakce, která nesmí být příliš dlouhá (3 až 4 minuty dle chuti).

11Listopad
2019

Náš newsletter

Čerstvá zrnka informací

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s naším zpracováním vašich osobních údajů.

0