Dripper

Filtrovaná káva je ideální pro domácí přípravu a pro ty, kteří mají rádi větší množství kávy než je tomu třeba u espressa. Je to káva, kde je použit přirozený proces louhování ve vodě a to bez použití jakéhokoli tlaku. Způsobů, jak připravit kávu za pomoci filtru a trochu si při přípravě zaexperimentovat, je mnoho a tak si v tom pojdeme udělat trochu pořádek a představit si jednotlivé přístroje.

Dripper

Jde o rychlý, jednoduchý a moderní alternativní způsob přípravy kávy za pomoci papírového filtru. Tato metoda k nám přišla z asijských zemí na počátku 20. století. Dripper připomíná skleněný, porcelánový nebo plastový hrníček s podšálkem. Právě díky podšálku se dá postavit na konvici nebo hrnek. Uvnitř dripperu je otvor, kterým se skrz filtr louhuje káva a jemné drážky, které nejenže přidržují filtr na místě, ale rovněž odvádí i vzduch. Velikou výhodou je jednoduchost, rychlost, nízké náklady a čistý nápoj bez lógru.

Jak připravit kávu v dripperu? Rychle a jednoduše:

1. Základ je v čerstvé kávě s odpovídajícím namletím. Čerstvou kávu namelte nahrubo. Ideální sktruktura připomíná kuchyňskou sůl a poznáte ji podle času extrakce. Ta by měla trvat 2,5 – 3 minuty. Pokud voda proteče kávou rychleji, chce to jemnější hrubost a naopak, protéká-li voda déle než 3 minuty, namelte kávu na vyšší hrubost.

2. Propláchnutý filtr horkou vodou připravte do dripperu a nasypte kávu (přibližně na 1 l vody připadá 60 g kávy).

3. Dripper položte na hrnek nebo konvičku, podle toho, kam chcete kávu vylouhovat. Nejdříve kávu spařte, tedy zalijte přibližně 30 ml vody o teplotě 92 – 93 °C. Počkejte tak 30 vteřin a pomalu nalijte krouživým pohybem zbytek vody.

4. Káva se pod dripper začne pomalu louhovat a jak již bylo uvedeno v bodě 1. nemělo by to trvat déle než 3 minuty.

5. Po vylouhování dripper odstraňte, propláchněte horkou vodou a filtr vyhoďte. Filtry se prodávají po 100 kusech a jeden kus vchází přibližně na jednu korunu. Jen kupujte ty správné, podle velikosti vašeho přístroje (velikost 1 je určena pro přípravu 1 až 2 šálků kávy, ve velikosti 2 připravíte až 4 šálky).

6. Teď již můžete ochutnat svůj kávový experiment.

02Červen
2020

Náš newsletter

Čerstvá zrnka informací

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s naším zpracováním vašich osobních údajů.

0